Az ivóvizek fluorid-tartalmának hatása
Az egészségügyi és környezetvédelmi kockázatokat értékelő bizottság (Scientific Committee on Health and Environmental Risks) több más szakértői testület közreműködésével a napokban jelentette meg szakvéleményét az ivóvizek fluorid-tartalmáról (Critical review of any new evidence on the hazard profile, health effects, and human exposure to fluoride and the fluoridating agents of drinking water).
A tanulmány megállapítja, hogy a fluor nem alapvető fontosságú az emberi növekedés és fejlődés szempontjából, de legtöbb más szervezet számára sem.
Az EU tagállamok vizsgálati adatai szerint az ivóvizek fluorid-tartalma igen változó (0,1-6,0 mg/l). Az ivóvíz fluorral történő dúsításához leggyakrabban hexafluorsziliciumsavat és hexafluorszilikátokat használnak. Mivel ezen vegyületek vízben gyorsan és teljes mértékben hidrolizálnak, a fluor fluoridion (F-) formában szabadul fel.
A fluorid folyamatos jelenléte miatt a fogakban és a csontokban fluorózis alakulhat ki. Egyes epidemiológiai tanulmányok a fluorid hosszú-távú bevitelének következményeivel, például karcinogenitásával, neurotoxicitásával és reproduktivitásra gyakorolt hatásával foglalkoznak.
Kisgyermekek, gyermekek és felnőttek esetében történt teljes fluorid-kitettség vizsgálat, ami kiterjedt a vízből, élelmiszerből, étrend-kiegészítőkből, fogkrémekből származó mennyiségekre. Más forrásból a fluorid felvétele korlátozott, kivéve azoknál, akik munkahelyükön fluoridot tartalmazó ásványi port lélegeznek be.
Az EFSA által meghatározott tolerálható maximális napi beviteli szintet (UL) felnőttek és a 15 évnél idősebbek akkor lépték túl, amikor több, mint 2800 ml olyan ivóvizet fogyasztottak, aminek fluorid-tartalma meghaladta a 3 mg/L mennyiséget. Ugyanekkora fluorid-tartalom mellett a 6-15 éves gyermekeknél ez már >1,5 liter vízfogyasztás esetén megvalósulhat. Az 1-6 éves gyermekeknél napi >1 liter, 0,8 mg/L fluorid-tartalmú víz fogyasztása okozhatja a tolerálható maximális napi bevitel túllépését. A 6 hónapnál fiatalabb, tápszerrel etetett gyermekek esetében is akkor kell az eltűrhető beviteli szint túllépésével számolni, ha az ivóvíz fluorid-tartalma meghaladja a 0,8 mg/L mennyiséget, állapította meg egy brit felmérés.
A fluorid-tartalmú fogkrémek folyamatos használatának fogszuvasodás gátló hatása bizonyított, míg ugyanezen hatás fluoros víz esetében nem meggyőző, állapítja meg a Bizottság honlapján megjelent kiadvány. Ugyanakkor utal arra is, hogy a fluorid-tartalmú víz nem károsítja az élővilágot, így az ivóvíz fluorizálásának egyes társadalmi rétegekben előnyös szerep juthat a fogszuvasodás megelőzésében.
Megnéztem a Magyarországi Vízművek honlapját, de nem találtam meg, hogy nálunk mekkora a vezetékes víz fluorid tartalma.
Ásványvizeknél eltérő értéket találtam. Az EFSA meghatározása alapján napi 3 darab 1,5 literes Theodora Kékkuti elfogyasztása már egy felnőttnek is káros és akkor még nem evett nem ivott mást és nem mosott fogat.
Találtam néhány olyan cikket is ahol azt említik, hogy Magyarországon alacsony a vezetékes víz fluorid tartalma ezért érdemes fluorid tablettát alakalmazni.